BARET NEDİR NE İŞE YARAR ?

Baretler genellikle inşaat sektöründe kullanıldığı gibi, bunun dışında elektrikçiler, yüksekte çalışan işçiler, sivil savunma ekiplerine kadar çok geniş kullanım alanı vardır. Baret renkleri farklı olsa da ortak noktaları güvenliktir. Kafaya gelecek darbenin şiddeti az olsa bile etkisi ölüme kadar giden ağır sonuçlara neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı baret, işçi ve iş güvenliği açısından büyük öneme sahiptir.

Baretlerin birçok rengi bulunmakta ve her farklı renk farklı bir personeli belirtmekte. Belli bir renk hiyerarşisinin olması yönetimsel açıdan bir kolaylık olsa da güvenlik açısından da önem arz etmektedir.

Aşağıdaki resimdeki gibi büyük ve çok çalışanı olan bir şantiyede kimin ne iş yaptığını sadece bakarak anlamak çok önemlidir.  Yönetimsel zafiyetten doğacak iş kazalarının da önüne geçilmiş olur.

BARET RENKLERİ ve ANLAMLARI

Beyaz baret   Beyaz Baret: Beyaz baretler; yöneticiler, ziyaretçiler ya da teknik personelleri ifade eder. Mimar, mühendis, tekniker gibi personeller, çalışma alanı içerisinde beyaz baret kullanır. Aynı şekilde yöneticiler ve ziyaretçiler de, çalışma alanına girdiklerinde beyaz baret takar.

Sarı baret  Sarı Baret: Sarı renge sahip olanlar, işçiler tarafından kullanılır. İnşaat işçileri, maden işçileri ya da sanayide çalışan işçiler, sarı renkteki bu güvenlik kasklarını kullanır. İnşaat gibi alanlarda çalışan işçilerin bu güvenlik ekipmanını kullanması zorunludur.

Mavi baret  Mavi Baret: Mavi renge sahip olanlar, bakımdan sorumlu olan ekipler ve formenler tarafından kullanılır. En az kullanılan güvenlik ekipmanlarının renkleri arasında mavi renkteki bu koruyucu kasklar yer alır.

Turuncu baret  Turuncu Baret: Ustabaşı ya da teknisyenler turuncu renkli kask kullanır.

Yeşil baret  Yeşil Baret: Yeşil renge sahip olanlar; sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire, acil müdahale ekipleri gibi sağlık personelleri, tehlikenin bulunduğu bir alanda hastaya müdahale ederken, yeşil baret kullanır. Özellikle doğal afet ya da acil durumlarda yeşil renge sahip olan bu ekipmanlar, sağlık personellerinde sıklıkla rastlanır.

Kırmızı baret  Kırmızı Baret: Kırmızı renge sahip olanlar, iş güvenliği personelleri, savunma personelleri ya da kalite kontrol ekipleri tarafından kullanılır. Kırmızı renkte ki bu güvenlik ekipmanlarının kullanımı da ilgili personellerin sayısı çok fazla olmadığı için yaygın değildir.

 

ÇORLU ETİK OSGB
AdresMuhittin, Yavuz Selim Cd. No:30/B, 59000 Çorlu/Tekirdağ
Telefon(0282) 654 54 45

Bununla Paylaş :